Člani PRIPOROČAMO – KNJIGA:

SKALPEL: Iskrena pripoved o življenju in delu kirurga
Avtor: Uroš Ahčan


»Pomagaj vsem, kot bi pomagal sebi ali svojim domačim, in ko dvomiš, kaj storiti, naredi tisto, kar bi naredil zase in za sebi ljubo osebo.« - prof. dr. Uroš Ahčan

Ob predstavitvi dr. Ahčana na spletni strani klinike Juventina je zapisano:

»Pogosto sem se spraševal, kako najkoristneje izrabiti čas. Tako da pod mikroskopom zašijem drobne žile in omogočim življenje tkivu v novi funkciji in obliki, tako da mladim kolegom brez tančic odkrijem zanimiv svet kirurgije ali da postavim zadnjo piko na koncu knjige, ki bo morda ljudem vrnila upanje in veselje.

Z modrostjo se zavedam, da koristno izrabljen čas ni edini smisel življenja.

Življenje moramo uravnotežiti s smehom in žalostjo, s skrbmi in veseljem, z delom in zabavo, z lepim in grdim, dobrim in slabim. Le tako lahko rastemo.

In ko smo dovolj veliki, spoznamo, da na svetu nismo sami in da največje vrednosti in vrednote bivanja nimajo denarne enote.«

Prof. dr. Uroš Ahčan v knjigi Skalpel odkrito in iskreno popisuje, kaj pomeni biti predan zdravnik in obenem človek, mož in oče. Informativno, pretresljivo in ganljivo piše tudi o pacientih, strokovnih dilemah in posegih, ki so se ga v dolgoletni karieri najbolj dotaknili, ter kritično razmišlja o sreči, lepoti, družbi, v kateri živimo, in stranpoteh zdravstvenega sistema. Medicinski leksikon, Urgenca, doktor House in Naša mala klinika v eni sami knjigi, v kateri pa je – v nasprotju s serijami – prav vse res.

Knjiga, ki je nastajala kot dnevniški zapis, obogatena s številnimi resničnimi zgodbami in osebnim razmišljanjem raziskuje zapletenost in lepoto kirurškega poklica ter se brez zadržkov loteva tudi spremljajočih izzivov, vključno z dolžnostjo, zavistjo, prestižem in težkimi vprašanji sodobne medicine.  

Iskreno in brez olepšav avtor opiše svoje kaotično, naporno in nepredvidljivo delo. Ob tem pa postreže tudi z drobci razmislekov – denimo o tem, kaj potrebujemo za srečo, kaj je resnična lepota, razgali pa tudi nesmisle, ki jih srečuje v zdravstvenem sistemu.



Knjiga Skalpel je razdeljena na tri dele.
Prvi prinaša zapise mladega kirurga, ki so izhajali v Sobotni prilogi Dela pred dobrim desetletjem. Osrednji, najobsežnejši del, prinaša zgodbe, ki so pomembno zaznamovale njegovo delo in kot sam pravi, se je iz njih »učil, postajal bolj preudaren, moder, življenjski in zato bogat.«
Zadnji del pa je spet napisan v obliki treh tednov dnevniških zapisov, a tokrat zrelega, izkušenega kirurga, ki je videl in doživel že marsikaj. Tudi tisto, kar se nam zdi na prvi pogled nemogoče.


Odlomek iz knjige:

Marec 2016 je bil poseben mesec, saj mi je umiral oče. Zaporedno je imel tri različne rake: debelega črevesa, prostate in pljuč. Ostarelo telo in različne rakaste celice na več organskih sistemih, to je boj proti mlinom na veter. Boj proti pehoti, padalcem in potapljačem hkrati. Nepravičen boj. Boj z jasnim koncem. Težko mi je bilo spremljati izvide in še težje, ko sem s kolegi stal v diagnostični sobi in gledal, kako nastaja slika pljuč. To ni bila naravna anatomska slika, to je bila spremenjena slika, polna belih lis, ki so se združevale v bele oblake medpljučja med pljučnima kriloma. To je bila slika razširjene bolezni, smrtna obsodba. Posledica pa ni bila hipna smrt s streljanjem ali obešenjem, temveč smrt s predhodnim mučenjem, počasnim dušenjem, bolečinami, morfijem, žalostjo in obupom. Kako se vesti, kaj povedati, kako ravnati v takih trenutkih, ne ve nihče, ki tega ni doživel. Tega se preprosto ne da naučiti. Tu odpovedo tudi dobro izurjeni kirurgi.

Svojevrstno nadgradnjo vsebine predstavljajo QR-kode ob poglavjih. Povezave v njih bralca pripeljejo do dodatnih zgodb, ki so povezane z vsebino. Rdeče QR-kode pa prinašajo nazorne vsebine, ki niso primerne za občutljivejše. Pripovedi, ki so pretresljive, naporne in še kako resnične, so pravi vrtiljak čustev.
»Svet se je korenito spremenil, zlasti na področju medosebnih odnosov,« meni prof. dr. Ahčan in dodaja: »da nekoč v mojih časih sem spremljal svoje učitelje. Ti učitelji so bili moji idoli. Če sem želel videti neko kirurško tehniko, sem moral biti zraven pri operaciji. Če sem želel videti neko poškodbo, je to pomenilo, da sem bil pri operaciji sredi noči, ko je bilo tudi največ priložnosti za delo. Danes je drugače. Danes mladi ljudje lahko pogledajo na YouTube, kako se določena operacija izvede in jo v naslednjem dnevu, uri izvedejo. Svet se je spremenil, v mnogih stvareh žal na slabše. Vlogo mediatorja pri odnosih, ki so dvosmerna pot, je prevzel telefon, računalnik. Vsi smo navidezno povezani, samo klik stran, v resnici pa smo vse dlje stran drug od drugega.«

»Skalpel je name učinkoval kot vrtoglavi spust v hodnike zdravnikove duše: v njej so zgodbe pacientov, ki so me ganile do solz, nemoč mladega zdravnika kirurga, njegove dileme, adrenalin v operacijski dvorani, izgubljene iluzije, pomen poklicanosti in sočutja.« – Vesna Milek, Sobotna priloga Dela

Uroš Ahčan je priznani plastični, rekonstruktivni in estetski kirurg ter priljubljeni redni profesor na ljubljanski Medicinski fakulteti. Ustanovitelj klinike Juventina. Medicino je študiral v Ljubljani in diplomiral leta 1995. Leta 1999 je doktoriral, leta 2000 opravil specializacijo iz splošne kirurgije in nato specializacijo iz plastične, rekonstruktivne in estetske kirurgije.

Od leta 2008 je predstojnik Kliničnega oddelka za plastično, rekonstruktivno in estetsko kirurgijo Univerzitetnega kliničnega centra v Ljubljani. Je redni profesor na Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljani in predsednik Slovenskega združenja plastičnih, rekonstrukcijskih in estetskih kirurgov, član EBOPRAS (European Board of Plastic Reconstructive and Aesthetic surgery) ter član znanstvenega odbora ESPRAS (European Society of Plastic Reconstructive and Aesthetic Surgery).



»Kirurgi imamo privilegij, da vstopamo v tuja življenja. Vstopimo, da pomagamo. Vstopimo, da povrnemo zdravje telesa in duha. Ta privilegij ni podarjen ali dan ob rojstvu. Ta privilegij je prigaran. Za ta privilegij dajemo velik del svojega življenja. Kirurgija ni poklic, kirurgija je način življenja.« -  prof. dr. Uroš Ahčan

Pisanje Urošu Ahčanu ni tuje in kot pravi sam, v pisanju uživa. To je kot igra besed. V knjigi Skalpel pa so, kot pravi, junaki pacienti, ki so njegovi največji učitelji. Od njih se je največ naučil in gleda na življenja – tudi zaradi njih – povsem drugače.


Katero knjigo pa bi priporočili vi?

Pošljite nam kratek opis na zdruzenje@europacolon.si in z veseljem ga bomo objavili na spletnih straneh združenja.

© 2018 Europacolon | Vse pravice pridržane | Izdelava: MMstudio