Člani PRIPOROČAMO – KNJIGA:

Pravljične poti Slovenije (2 knjigi)
Avtorica: Irena Cerar


Knjiga se že v samem izhodišču razlikuje od ostalih vodnikov, saj je kombinacija ljudskih pravljic in pripovedk ter izletov, ki te popeljejo do krajev, omenjenih v zgodbah.

70 izletov vodi k različnim naravnim znamenitostim po vsej Sloveniji. Obiskali boste reke, izvire, lažje jame, slapove, znamenita ali redka drevesa, jezera, močvirja in barja ter lažje dostopne in razgledne vrhove.




Gre za praviloma lažje in krajše poti oz. sprehode, primerne za družine z otroki in vse tiste, ki v gore ne zahajajo redno. Tudi pri zahtevnejših ciljih je skoraj vedno izbran najlažji dostop.
S pomočjo knjige boste spoznavali naravno dediščino in ljudsko pripovedništvo s številnimi bajnimi bitji vred. Izčrpen uvod in predstavitev slovenskih bajnih bitij ter njihovih značilnosti je prispevala dr. Monika Kropej.


Pomemben presežek predstavljajo izvrstne ilustracije 11 slovenskih ilustratork in ilustratorjev.

Vsak izlet je opremljen še s fotografijami priznanih krajinskih fotografov, s preglednim zemljevidom ter z vsemi podatki, ki nam olajšajo njegovo pripravo in izvedbo.

Zakaj je po mnenju avtorice smiselno imeti Pravljične poti Slovenije na domači knjižni polici?

  • Knjiga vabi, da teoretično ljubezen do domovine pretopite v prakso. Pojdite nekam prvič, okušajte nove poti, le pogumno! 
  • Ne gre le za vodnik. Ljudske pravljic in pripovedke vas popeljejo v te kraje in so plod človeškega dela.
  • To niso navadne »zgodbice«, ki bi zgolj krajšale čas hoje – ljudske pripovedi so v resnici nesnovna kulturna dediščina, vtkana v pokrajino. S tem ko jo poznate, ste bogatejši in manj zaplankani.
  • Knjiga je vizualna poslastica, saj je v njej tudi 70 ilustracij k zgodbam, ki so jih prispevali vrhunski slovenski ilustratorji in ilustratorke: Jelka Reichman, Marjan Manček, Jelka Godec Schmidt, Matjaž Schmidt, Polona Lovšin, Maša Kozjek, Ana Razpotnik Donati, Gorazd Vahen, Adriano Janežič, Kristina Krhin in Mojca Cerjak.
  • Vodnik je napisan za družine, a izkazalo se je, da ga uporabljajo vsi, ki imajo radi zgodbe, ne glede na leta. Posebej priporočljiv je za pohodniške začetnike, starejše in vse, ki težko hodijo veliko. Knjiga je zasnovana tako, da spoznate čim več različnih oblik naravne dediščine: poti vodijo k jezerom, rekam in njihovim izvirom, skozi gozdove, na razgledne vrhove in planine, v svet barja, kraških pojavov in podzemlja.
  • Pravljične poti Slovenije so tudi čudovito darilo: ker je knjiga razkošno opremljena z ilustracijami in s fotografijami, in je tudi primerne debeline, da ne delujete skopi, se kupuje ob rojstvu otrok, za poroko, kot poslovno darilo

Pravljične poti Slovenije 2

Družinski izleti v zgodovino – Prenovljena in posodobljena izdaja vodnika, ki je prvotno izšel pod naslovom Pravljične poti v zgodovino, vsebuje 50 izletov po vsej Sloveniji in 50 ljudskih pravljic in povedk, bogato opremljenih z ilustracijami priznanih slovenskih ilustratorjev in fotografov.

Osnova vsake opisane enote sta zgodba iz preteklih dni, ljudska pravljica ali povedka ter opis izleta, ki nas popelje v kraje, omenjene v zgodbi.




Avtorica je preverila stanje na terenu, spremenila traso, kjer je bilo to potrebno, ohranila pa bistveno – pokrajinsko in kulturnozgodovinsko raznolikost ciljev.

Predlagani izleti so praviloma nezahtevni, od krajših in lažjih sprehodov do planinskih izletov v sredogorje, zato lahko v vodniku vsakdo najde svojim izkušnjam in željam primeren izletniški cilj.


Obiskali boste gradove, gradišča, mestna obzidja, vojaške utrdbe, stare cerkvice in samostane, mline, rimskodobne spomenike in pradavna svetišča, domačije in rudnik.
Izčrpna uvoda o pravljičnem in znanstvenem pogledu na preteklost naše dežele sta prispevali arheologinja ddr. Verena Perko in etnologinja dr. Monika Kropej Telban.

Pravljično mesto Štanjel



V Fabianijevo pot je povezanih več krajših sprehajalnih poti, ki vas v Štanjelu popeljejo do najlepših arhitekturnih stvaritev Maksa Fabianija. Sloviti Ferrarijev vrt z umetnim jezercem in presenetljivim vodovodnim sistemom, Ferrarijeva vila, stopnišča, drevored, razgledišča in celo čebelnjak predstavljajo značilno ustvarjalnost arhitekta. Sprehod lahko podaljšate vse do Fabianijeve rojstne vasice Kobdilj. Ob poti iz Štanjela v Kobdilj, za katero potrebuje dobro uro, si boste v gozdu lahko ogledali Fabianijeve klopi.




Irena Cerar je pisateljica in pripovedovalka, dolgoletna urednica otroške revije National Geographic Junior. Je avtorica osmih knjig, predvsem pohodniških in izletniških družinskih vodnikov. V mladosti je veliko časa preživela zunaj na prostem, na družinski kmetiji, na družinskih izletih v planine, pa tudi v šolski knjižnici, kjer je postala strastna bralka. Doštudirala je primerjalno književnost, diplomirala je iz gorskih pravljic in pripovedk, postala je tudi planinska vodnica. Vse od takrat z ljudskimi pripovedmi raziskuje slovensko krajino z zamejstvom.



Knjigi je možno kupiti v vseh bolje založenih spletnih ali zidanih knjigarnah, pa tudi v nekaterih trgovinah z gorniško opremo. Najhitreje jo naročite v spletni knjigarni založbe Sidarta



Irena Cerar je tudi avtorica knjige SVETIŠČA NARAVE – Sedem tednov vseživosti.
Knjiga je prejela veliko nagrado 40. Slovenskega knjižnega sejma. Avtorica si je zadala prav poseben izziv: za sedem tednov se je odpravila v naravo, da bi vsakega od najbolj značilnih slovenskih habitatov (gozd, jame, gore, mokrišča, reke, morska obala, kulturna krajina) izkusila na lastni koži. Ne le kot mimogredna pohodnica in popotnica, temveč kot pozorna opazovalka.
Kombinacija terenskega izkustva, osebnih refleksij, naravoslovnih zanimivosti, literarnih in mitoloških perspektiv, ki bralcu ponuja večplastno izkušnjo doživljanja narave v vsej njeni raznolikosti. Je tudi iskren poskus dialoga s pokrajinami, vidnimi in nevidnimi, zunanjimi in notranjimi.



Katero knjigo pa bi priporočili vi?

Pošljite nam kratek opis na zdruzenje@europacolon.si in z veseljem ga bomo objavili na spletnih straneh združenja.

© 2024 Europacolon | Vse pravice pridržane | Izdelava: MMstudio