"Ko izčrpate vse možnosti, si zapomnite naslednje: Niste jih izčrpali."
- Thomas Edison

Paliativna oskrba v Sloveniji

Vabljeni na BREZPLAČNO spletno predavanje z dr. Majo Ebert Moltara, dr. med., specialistko internistične onkologije in vodja oddelka za akutno paliativno oskrbo na Onkološkem inštitutu Ljubljana. Na predavanju se bomo posvetili paliativni oskrbi, njenemu namenu in pozitivnim učinkom, koristim za bolnike z rakom in za svojce, ter kako deluje paliativna oskrba za bolnike z rakom v Sloveniji.

Če se še niste uspeli prijaviti ali morda niste dobili po e-pošti povezave do Zoom-a, je TUKAJ povezava, ki se bo odprla danes ob 17.55. Vabljeni.
 

Program

Izvajalec: dr. Maja Ebert Moltara, dr. med., specialistko internistične onkologije in vodja oddelka za akutno paliativno oskrbo
Kdaj: ponedeljek, 16. 9. 2024 ob 18. uri (60 min)
Kje: Zoom





Paliativna oskrba pri bolnikih z rakom je pogosto povezana s stigmatizacijo in napačnimi predstavami, ki lahko preprečijo pravočasno iskanje in sprejemanje ustrezne podpore. Veliko ljudi povezuje paliativno oskrbo z neizogibno smrtjo in izgubo upanja. Mnogi verjamejo, da začetek paliativne oskrbe pomeni, da ni več možnosti za ozdravitev, kar ni nujno res.

Bolniki z rakom in njihovi svojci se včasih bojijo, da bo odločitev za paliativno oskrbo interpretirana kot »predaja bolezni« ali kot znak, da niso dovolj močni za nadaljevanje zdravljenja. Vendar pa paliativna oskrba ni omejena le na konec življenja. Lahko se začne zgodaj v poteku bolezni in se osredotoča na lajšanje bolečin in drugih simptomov, ne glede na to, v kateri fazi je bolezen.

Paliativna oskrba je aktivna celostna obravnava bolnikov z neozdravljivo boleznijo in podpora njihovim bližnjim, ki se osredotoča na izboljšanje kakovosti življenja in lajšanje simptomov ter lahko spremlja zdravljenje raka.

Pri sistemskem zdravljenju zdravila ne vplivajo samo na rakave celice, ampak tudi na zdrave celice v telesu, zaradi česar lahko med zdravljenjem nastanejo neželeni učinki. Nekatere neželene učinke lahko preprečimo ali pa jih uspešno lajšamo, če se že pojavijo.


Kaj boste izvedeli na predavanju?:

  • Kaj je paliativna oskrba, njen namen in pozitivni učinki, koristi za bolnike z rakom in njihove svojce;

  • Kaj vse vključuje paliativna oskrba oz. kaj so njeni glavni elementi (nega bolnika, psihološka in duhovna podpora, socialna podpora);

  • Pomoč bolnikom: kaj vključuje in kako poteka;

  • Pomoč svojcem: kaj vključuje, kako poteka in kako se lahko svojci kar najbolje vključijo;

  • Kako deluje paliativna oskrba za bolnike z rakom v Sloveniji? Katere so možnosti za paliativno oskrbo, in kakšne storitve so na voljo (vključno z mobilno paliativno enoto).

Predavanje je namenjeno tako osebam z rakom prebavil (bolnikom) kot njihovim svojcem, ter tudi zdravstvenim delavcem in vsem zainteresiranim.




Dr. Maja Ebert Moltara je zaposlena na Onkološkem inštitutu v Ljubljani kot specialist za internistično onkologijo, hkrati pa opravlja tudi vlogo vodje Oddelka za akutno paliativno oskrbo. To je oddelek, ki letno oskrbi nad 400 paliativnih bolnikov z rakom s kompleksnimi simptomi.

Kot predsednica Slovenskega združenja paliativne medicine se zavzema za razvoj paliativne mreže širom Slovenije, saj bolniki potrebujejo ustrezno paliativno oskrbo ne glede na kraj bivanja in vrsto neozdravljive bolezni.

Je avtorica številnih nacionalnih publikacij o paliativni oskrbi in dejavna predavateljica na področju paliativne oskrbe in onkologije. Paliativno oskrbo poučuje v okviru izbirnega predmeta paliativne oskrbe na Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljani in Univerze v Mariboru. Je tudi redna predavateljica na 60-urnem podiplomskem tečaju o paliativni oskrbi – Korak za korakom.

Projekt »METULJ« - www.paliativnaoskrba.si
Projektom »METULJ« je zasnovam v želji, da pomaga bolniku in njegovim bližnjim v obdobju zdravljenja neozdravljive bolezni. V okviru projekta je več kot štirideset sodelujočih strokovnjakov s cele Slovenije pripravilo več kot 20 vsebin s področja paliativne oskrbe v domačem, slovenskem jeziku in jih objavilo v tiskani in elektronski obliki.

Dvajset zgibank Paliativna oskrba, Onkološki inštitut Ljubljana
Teme zgibank: obravnava telesnih simptomov (bolečina, balonska samokrčljiva črpalka, težko dihanje, slabost in bruhanje, nemir in delirij, utrujenost, izguba apetita, zaprtje), nega bolnika (skrb za osebno higieno in urejenost, preprečevanje razjed, nega oteklin, suhost ust), psihološka in duhovna podpora (otrok in mladostnik ob hudo bolnem, podpora svojcem v paliativni oskrbi, kako se pogovarjati s hudo bolnim, duhovna podpora), socialna podpora (pomoč na domu, kam, ko oskrba doma ne bo več mogoča), zadnje obdobje življenja.


Vljudno vabljeni, da se predavanja udeležite in da pošljete tudi vaša vprašanja.

Če se še niste uspeli prijaviti ali morda niste dobili po e-pošti povezave do Zoom-a, je TUKAJ povezava, ki se bo odprla danes ob 17.55. Vabljeni, da se predavanja udeležite.

Za vsa dodatna vprašanja in za pozne prijave (manj kot 48 h pred dogodkom) nam pišite na zdruzenje@europacolon.si s pripisom »SPLETNO PREDAVANJE«.


SKUPAJ SMO V TEM!
EuropaColon Slovenija

Posnetki s spletnih predavanj


© 2018 Europacolon | Vse pravice pridržane | Izdelava: MMstudio