Izvajalec: asist. Jana Knific, dr. med., spec. psihiatrije, vodja Oddelka za psihoonkologijo, OI Ljubljana
Kdaj: ponedeljek, 2. 6. 2025 ob 18. uri (60 min)
Kje: Zoom >>> prijavite se prosim TUKAJ
Diagnoza raka močno spremeni življenje – ne le telesno, ampak tudi čustveno. V obdobju zdravljenja in okrevanja se bolniki in njihovi bližnji pogosto srečujejo s strahom, negotovostjo, tesnobo in drugimi oblikami duševne stiske, o katerih se premalo govori.
Duševna stiska je pri bolnikih z rakom zelo pogosta in povsem normalna reakcija na izjemno zahtevno življenjsko situacijo. Pojavi se lahko že ob postavitvi diagnoze, pogosto pa tudi med zdravljenjem in po njem. Rak prinaša veliko negotovosti – vprašanja o prihodnosti, o poteku bolezni, o izidu zdravljenja, o življenjskih spremembah. Hkrati se bolniki soočajo z utrujenostjo, telesnimi spremembami, bolečinami in občutkom izgube nadzora nad lastnim telesom in življenjem
.
Poleg tega je pogosta tudi skrb za bližnje, občutek osamljenosti ali nerazumljenosti, strah pred ponovitvijo bolezni in sprememba samopodobe. Duševna stiska se lahko izraža kot tesnoba, žalost, razdražljivost, motnje spanja ali celo depresija.
Pomembno je vedeti, da duševna stiska ni znak šibkosti – je povsem človeška reakcija. In kar je najpomembneje: pomoč obstaja. Pogovor, strokovna psihološka podpora in razumevanje okolice lahko močno olajšajo spopadanje z boleznijo.
Kaj boste izvedeli na predavanju?
- Razumevanje normalnih čustvenih odzivov (npr. strah, žalost, jeza) ob diagnozi rak in zdravljenju;
- Kako prepoznati znake duševne stiske, depresije in anksioznosti, ki pogosto ostanejo neopaženi ali napačno razumljeni;
- Kako se spoprijeti z duševno stisko in kako je za to poskrbljeno pri onkoloških bolnikih na OI Ljubljana (predstavitev delovanja oddelka);
- Kako spodbuditi iskanje pomoči in zmanjšati stigmo, povezano s psihološko podporo;
Predavanje je namenjeno vsem, ki se na kakršen koli način soočate z rakom prebavil – kot bolniki, kot družinski člani ali kot podporniki. Pridružite se nam v varnem in sočutnem okolju, kjer bomo skupaj iskali razumevanje in moč.

| Jana Knific, dr. med., je specialistka psihiatrije in vodja Oddelka za psihoonkologijo na Onkološkem inštitutu Ljubljana. Pri svojem kliničnem delu se ukvarja z diagnostiko in zdravljenjem duševnih motenj ob onkoloških obolenjih, vključujoč tako farmakoterapevtske kot psihoterapevtske pristope. Sodeluje v različnih multidisciplinarnih timih, je članica DPOR za paliativno oskrbo. Kot glavna mentorica specializantom psihiatrije je vključena tudi v pedagoško delo, zadnja leta se vključuje tudi v raziskovalno delo.
|
Vljudno vabljeni, da se predavanja udeležite in da pošljete tudi vaša vprašanja.
Link oz. povezavo do predavanja boste prejeli na vaš elektronski naslov
najpozneje 48 ur pred dogodkom.
Za vsa dodatna vprašanja in za pozne prijave (manj kot 48 h pred dogodkom) nam pišite na
zdruzenje@europacolon.si s pripisom »SPLETNO PREDAVANJE«.
Koristne povezave in vsebine:
Klinična pot psihoonkološke obravnave na Oddelku za psihoonkologijo, Onkološki inštitut Ljubljana, september 2023
Kam se obrniti po pomoč v primeru hujše duševne stiske?
Onkološki inštitut Ljubljana, Oddelek za psihoonkologijoZaloška cesta 2, Ljubljana
Tel: 01 587 91 70
E-pošta:
psihoonko@onko-i.sihttps://www.onko-i.si/za-bolnike/podporno-zdravljenje/psihoonkoloska-obravnavaNaročanje: Na klinično in/ali psihiatrično obravnavo se v obdobju zdravljenja raka in ob stiskah, vezanih za raka, naročite lahko osebno, po telefonu in/ali po elektronski pošti. Za prvo obravnavo je naročanje v dopoldanskem delovnem času (od ponedeljka do petka od 8. do 14. ure).
V obdobju po zaključenem zdravljenju ali v primeru stisk, ki v ožjem smislu niso vezane na raka, pomoč lahko poiščete tudi v drugih lokalnih zdravstvenih institucijah. Za informacije o dostopnih oblikah kliničnopsihološke ali psihiatrične pomoči se pozanimajte pri izbranem osebnem zdravniku ali v regionalnem Centru za duševno zdravje odraslih.
Centri za duševno zdravje odraslih, NIJZ 19 centrov za duševno zdravje odraslih (Celje, Domžale, Kočevje, Koper, Logatec, Maribor, Murska Sobota, Nova Gorica, Novo mesto, Ormož, Posavje, Ptuj, Ravne na Koroškem, Slovenske Konjice, Šentjur, Škofja Loka, Tolmin, Trbovlje, Velenje).
- Za pogovor s strokovnjaki v centru za duševno zdravje odraslih se lahko odloči vsak, starejši od 18 let, ki doživlja duševno stisko. Pomoč in nasvet lahko poiščete tudi za svoje bližnje. Za vstop v obravnavo ni nujno potrebna napotnica.
- V center vas lahko usmerijo tudi vaš osebni zdravnik, zdravniki specialisti, službe nujne medicinske pomoči, center za socialno delo, izvajalci socialnovarstvenih programov ali druge sodelujoče službe.
- Center sodeluje tudi z drugimi službami in organizacijami v lokalni skupnosti, ki prav tako lahko nudijo podporo in pomoč.
- Ob prvem kontaktu se boste o vaših težavah pogovorili z medicinsko sestro in dogovorili za termin prvega obiska centra. Nato boste skupaj z ekipo dorekli za vas najbolj optimalen načrt pomoči.
Ob globljih stiskah in potrebah so na voljo urgentne psihiatrične ambulante, kjer lahko dostopate do hitre psihiatrične pomoči; napotnica ni potrebna. Univerzitetna psihiatrična klinika LjubljanaCenter za izvenbolnišnično psihiatrijo (Poliklinika)Urgentna psihiatrična ambulanta
Njegoševa 4, Ljubljana,
Naročanje novih pacientov:
OSEBNO: SOBA 4 - od 8.00 do 12.00 ure
TELEFONSKO: 01/ 4750 685 - od 8.00 do 12.00 ure
ELEKTRONSKO: https://narocanje.ezdrav.si/
NAROČANJE PO POŠTI: Center za izvenbolnišnično psihiatrijo, Njegoševa 4, 1000 Ljubljana
Center za mentalno zdravje (CMZ)Dežurna psihiatrična služba
Grablovičeva ulica 44a, Ljubljana
Tel (Sprejemna pisarna CMZ): 01 587 49 42
Tel (v popoldanskem in nočnem času): 01 587 49 00
UKC Maribor, urgentna psihiatrična ambulantaOddelek za psihiatrijo
Ob železnici 30, Maribor
Tel: 02 321 11 33
Psihiatrična bolnišnica Vojnik Dežurna - urgentna psihiatrična ambulanta
Celjska cesta 37, Vojnik
Tel: 03 780 01 00
Psihiatrična bolnišnica Ormož Urgentna psihiatrična ambulanta
Ptujska cesta 33, Ormož
Tel: 02 741 51 00
Psihiatrična bolnišnica Begunje Urgentna in dežurna psihiatrična ambulanta
Begunje 55, Begunje na Gorenjskem
Tel: 04 533 52 00
Psihiatrična bolnišnica Idrija Urgentna psihiatrična ambulanta
Pot sv. Antona 49, Idrija
Tel: 05 373 44 00