"Ko izčrpate vse možnosti, si zapomnite naslednje: Niste jih izčrpali."
- Thomas Edison

MLADI & RAK: Rak debelega črevesa in danke ni le bolezen starejših – Zgodnje prepoznavanje rešuje življenja

Vabljeni, da si ogledate posnetek spletnega predavanja, ki je bilo 24. 3. 2025. Z nami je bila dr. Neva Volk, dr. med., specialistka internistične onkologije in interne medicine, zaposlena na Onkološkem inštitutu Ljubljana. Svojo zgodbo pa je delila tudi članica združenja Maja Sedej, ki je pri 41 letih zbolela za rakom na danki.

Program

Izvajalec: dr. Neva Volk, dr. med., specialistka internistične onkologije in interne medicine, zaposlena na Onkološkem inštitutu Ljubljana,  Sektor za internistično onkologijo
Kdaj: ponedeljek, 24. 03. 2025 ob 18. uri (60 min)
Posnetek predavanja si lahko ogledate TUKAJ



Povečana pojavnost raka debelega črevesa in danke pri mlajših odraslih od 18 do 49 let v zadnjih letih je zaskrbljujoča, saj se bolezen pri tej populaciji pogosto odkrije v napredovalem stadiju. Delež rakov, odkritih v stadiju III ali IV, je pri mlajših od 50 let višji kot pri starejših bolnikih, saj pri njih presejalni pregledi, kot je Svit in kolonoskopija še niso rutinski.

Raziskave kažejo, da se je število primerov raka debelega črevesa pri mlajših odraslih (20–49 let) v zadnjih desetletjih povečalo za 1–2 % letno.

Mnogi mladi bolniki zgodnje simptome kot so kri v blatu, spremembe pri odvajanju, bolečine v trebuhu, izguba teže in utrujenost. pogosto ne zaznajo ali pa pripišejo drugim težavam.

Pomembno je ozaveščanje tako zdravstvenih delavcev kot splošne javnosti o tej problematiki ter potreba po prilagoditvi presejalnih programov, da bi zajeli tudi mlajšo populacijo.

Kaj boste izvedeli na predavanju?

Na predavanju boste dobili odgovore na naslednja vprašanja:
  • Zakaj pride do raka debelega črevesa in danke?
  • Kaj se dogaja, da rdčd postaja vse pogostejši pri mladih odraslih, mlajših od 50 let?
  • Kateri so dejavniki tveganj in kdo je bolj ogrožen? Kaj lahko naredimo oz. kako lahko zmanjšamo tveganje?
  • Kakšni so najbolj pogosti simptomi in zakaj jih pogosto spregledamo?
  • Kdaj na pregled k gastroenterologu (priporočila)?
  • Kakšne so mednarodne smernice zdravljenja tega raka?
  • Kakšni so specifični izzivi mladih odraslih (18 - 49 let) v času zdravljenja in po njem?

Predavanje je namenjeno tako bolnikom z rakom – še posebej mlajšim, njihovim svojcem, zdravstvenim delavcem in vsem zainteresiranim.



Dr. Neva Volk, dr. med., specialistka internistične onkologije in interne medicine, zaposlena na Onkološkem inštitutu Ljubljana,  Sektor za internistično onkologijo. Ožje področje dela so maligne bolezni prebavil. Je članica multidisciplinarnega konzilija za tumorje prebavil OIL, ter mednarodnih organizacij ESMO in EORTC.



Osebno zgodbo in izkušnjo z rakom danke je delila tudi Maja Sedej, ki je zbolela pri 41 letih. Njeno zgodbo »Zaradi bolezni želim še bolj polno živeti!« si lahko v celoti preberete v glasilu združenja KOLOSKOP Pomlad 2025 na straneh 16-17 TUKAJ oziroma na spletni strani pod PRIČEVANJI.


Predavanje je omogočil


Posnetek predavanja MLADI & RAK: Rak debelega črevesa in danke ni le bolezen starejših – Zgodnje prepoznavanje rešuje življenja si lahko pogledate TUKAJ

Koristne povezave in vsebine:

  • Več o raku debelega črevesa in danke si preberete TUKAJ



  • Rak debelega črevesa in danke – Kaj morate vedeti o bolezni, Onkološki institut Ljubljana, 2008 TUKAJ.

Vabljeni tudi k ogledu posnetka predavanja:

PREPREČIMO RAKA NA DEBELEM ČREVESU - Vse, kar morate vedeti o programu Svit in kolonoskopiji
Predavatelja: dr. Dominika Novak Mlakar, dr. med., vodja programa Svit na NIJZ in Samo Plut, dr. med, spec. int. gastroenterolog, vodja enote za endoskopsko diagnostiko v UKC Ljubljana




SKUPAJ SMO V TEM!
EuropaColon Slovenija

Posnetki spletnih predavanj



© 2024 Europacolon | Vse pravice pridržane | Izdelava: MMstudio